Ceramika Bolesławiec

80d6212b 4184 43de bfb6 5f5d88703c47

Poznaj wyjątkową ceramikę z Bolesławca, która znana jest na całym świecie od wielu lat.

Ceramika Bolesławiec, to coś więcej niż naczynia do codziennego użytku, to dzieła sztuki wykonane w całości przez artystów
Historia ceramiki z Bolesławca.
Bolesławiec znany również jako miasto ceramiki to miejscowość zlokalizowana na dolnym śląsku. Na tym terenie znajdują się pokłady naturalnych glin kamionkowych.
Badania archeologów dowiodły, że pierwsze naczynia ceramiczne w mieście powstały już w czasach średniowiecza. Z początku były to proste naczynia takie jak misy, dzbany (dostępne w naszym sklepie internetowym) oraz płytki kafelkowe.

Dzięki Zakładom ceramicznym Bolesławiec polska ceramika stała się popularna na całym świecie a sam zakład powstał 1 czerwca 1889 roku, założycielem był niemiecki handlowiec Herman Hoffman.

Po drugiej wojnie światowej znany krakowski artysta Tadeusz Szafran rozpoczął pracę nad wznowieniem działalności zakładów i już we wrześniu 1946 roku fabrykę opuściły pierwsze naczynia.

Rok 1974 jest uznawany za rok przełomowy dla produkcji ceramiki z Bolesławca, gdyż do zakładu trafia pani Janina Bany-Kozłowska, która jest jedną z najbardziej znanych projektantek bolesławieckiej ceramiki. Od tego momentu należy datować uruchomienie produkcji ceramiki stołowej dekorowanej.

Sama produkcja naczyń jest procesem niezwykle czasochłonnym i składa się z kilku etapów, których napiszemy więcej w innym artykule.

Dobór odpowiednich materiałów sprawia, że gotowe produkty są nie tylko piękne ale bezpieczne w kontakcie z żywnością przy użyciu w mikrofalówce czy zmywarce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *